Webstedet for

slægten Gissel fra Glesborg

og

gårdfæster af Lystrup Abraham Nielsens

efterkommere

Tekstboks: Proband:

1.   Lisbeth Balle Gissel, f. 1965.


Forældre:

2.   Kurt Gissel, f. 1943.

3.   Bodil Balle Nielsen, f. 1946.


Bedsteforældre:

4.   Jens Marius Pedersen (Mikkelmand), f. 1895 i Ramten Enge, Ørum sogn, Nørre Djurs herred, d. 1984, beg. i 
      Trige, Øster Lisbjerg herred, g. 1920 i Koed Kirke, Sønderhald herred med
 
5.   Josefine Johanne Sørensen Gissel, f. 1899 på Skoffergårdenes Mark, Koed sogn, d. 1979, beg. i Trige.

6.   Johannes Morten Hougaard Jensen, f. 1927.

7.   Maja Margit Balle Nielsen, f. 1929 i Georgsminde Statshuse, Gjesing sogn,  Sønderhald hrd., d. 2005, beg. i
      Elev, Vester Lisbjerg hrd., g. 1951 i Tøstrup Kirke, Nørre Djurs hrd. med Jens Søgaard Andersen, f. 1927.


Oldeforældre:

8.   Niels Pedersen Mikkelmand, f. 1850 i Ramten Enge, Ørum sogn, d. 1924 i Ryomgård, Marie Magdalene sogn,
      Sønderhald hrd., g. 1877 i Ørsted Kirke, Rougsø hrd. med

9.   Elna Bondesdotter, f. 1856 Gunnarskulla, Backaryd socken, Blekinge län, Sverige, d. 1943 på De Gamles Hjem i 
      Ryomgård.

10. Rasmus Sørensen Gissel, f. 1862 på Laen mark, Glæsborg sogn, Nørre Djurs hrd., d. 1935 på Skoffergårdenes
      Mark, g. 1888 i Lading Kirke med

11. Kirsten Marie Jensen, f. 1858 i Skjoldelev, Lading sogn, Sabro hrd., d. 1939 på Skoffergårdenes Mark.

12. Holger Kristian Jensen, f. 1891 i Hessel, Ålsø sogn, Sønder Djurs hrd., d. 1967 på "Hedvigslyst", Koed sogn,
      beg. i Nimtofte, Nørre Djurs hrd., g. 1911 i Sct. Mortens sogn, Randers med

13. Sine Hougaard, f.  1892 på "Battrupholt", Nimtofte sogn, d. 1978 i Nimtofte.

14. Niels Peter Nielsen (Balle), f. 1895 på Tøjstrup Mark, Vejlby sogn, Sønderhald hrd., d. 1989 i Ryomgård, g. 1926
      i Virring Kirke, Sønderhald hrd. med
 
15. Jenny Nielsen, f. 1906 i Virring, d. 1970, beg. i Marie Magdalene.


Tipoldeforældre:

16. Peder Pedersen Mikkelmand, f. 1815 i Rimsø, Nørre Djurs hrd., d. 1880 i Ramten Enge, Ørum sogn, g. 1844 i
      Nødager Kirke, Sønder Djurs hrd. med

17. Mariane Jensdatter, f. 1818 i Kolind, Sønder Djurs hrd., d. 1889 i Ramten Enge.

18. Bonde Carlsson (Damm), f. 1831 i Getamåla Lella, Södra Sandsjö socken, Kronobergs län, Sverige, d. 1915 på
      Stengårdsslätt, Urshult socken, Kronobergs län, g. 1. g. 1855 i Södra Sandsjö Kirke med

19. Cajsa Johannesdotter (Hägg), f. 1822 i Getamåla, Södra Sandsjö socken, d. 1877 i Torpet Aspelund under
      Buskahult Tykagård, Urshult socken.

20. Søren Nielsen (Greve), f. 1830 på Hevringholms Mark, Vivild sogn, Sønderhald hrd., d. 1891 på Skoffergårdenes
      mark, Koed sogn, g. 1854 i Glæsborg Kirke med

21. Christophine Gissel, f. 1832 på Laen mark, Glæsborg sogn, d. 1917 på Skoffergårdenes mark.

22. Jens Simonsen, f. 1819 i Skjoldelev, Lading sogn, d. 1901 i Skjoldelev, g. 1855 i Foldby Kirke, Sabro hrd. med 

23. Ane Johanne Pedersdatter, f. 1825 i Norring, Foldby sogn, d. 1912 i Mejlby, Harridslev sogn, Støvring hrd.

24. Jørgen Morten Jensen, f. 1860 i Homå, Sønder Djurs hrd., d. 1914 på "Hedvigslyst", Koed sogn, g. 1890 i 
      Gamtofte Kirke, Båg hrd., Odense amt med

25. Ane Johanne Rasmussen, f. 1866 på Aborre Teglværk, Gamtofte sogn, d. 1923 i Nimtofte, Sønderhald hrd.

26. Frands Peter Ilsøe Hougaard, f. 1861 på "Battrupholt", Nimtofte sogn, d. 1934 i Nimtofte, g. 1886 i Nimtofte
      Kirke med

27. Elise Bolette Marie Jacobsen, f. 1867 i Glatved, Hoed sogn, Sønder Djurs hrd., d. 1960 i Nimtofte.

28. Søren Nielsen (Balle), f. 1850 på Tøjstrup Mark, Vejlby sogn, d. 1935, beg. i Gjesing, g. 1889 i Koed Kirke med

29. Ane Katrine Jørgensen, f. 1855 i Attrup, Koed sogn, Sønderhald hrd., d. 1939 i Georgsminde Statshuse, Gjesing
      sogn.

30. Jens Nielsen (Lindkvist), f. 1872 i Gødvad Smedje, Gødvad sogn, Hids hrd., Viborg amt, d. 1948 i Virring, g.
      1896 i Virring Kirke med

31. Bodil Unnerup, f. 1873 i Virring, d. 1935 i Virring.


2tipoldeforældre:

32. Peder Pedersen (Michelmand), f. 1769 i Voldby sogn, d. 1829 i Rimsø sogn, g. 1814 i Voldby Kirke med

33. Inger Balthazarsen, f. 1783 i Voldby sogn, d. 1859 i Skindbjerg, Kastbjerg sogn, Nørre Djurs hrd.

34. Jens Rasmussen Hjulmand, f. 1780 i Kolind, Sønder Djurs hrd., d. 1827 i Kolind, g. 1809 i Ålsø Kirke med 

35. Sophie Jensdatter, f. 1784 i Høbjerg, Ålsø sogn, d. 1858 Bugtrup, Kolind sogn.

36. Carl Bondesson Holm, f. 1789 i Tving socken, Blekinge län, Sverige, d. 1861 i Qvarnskansen under Horkorneryd,
      Södra Sandsjö socken, Kronobergs län, g. 1811 i Tving Kirke med

37. Elin Persdotter, f. 1793 i Tving socken, d. 1883 i Södra Sandsjö socken, Kronobergs Län.

38. Johannes Gabrielsson (Hägg), f. 1787 i Horkoneryd, Södra Sandsjö socken, g. 1817 i Södra Sandsjö Kirke med
 
39. Stina Johansdotter, f. 1797 i Böket Mellangård, Södra Sandsjö socken, d. 1870 i Östratorp, Genesmåla, Södra
      Sandsjö socken.

40. Niels Sørensen (Greve), f. omk. 1792 i Skellerup sogn, Randers amt?, d. 1870 på Hedegård Mark, Glæsborg
      sogn, g. 1814 i Vivild Kirke med

41. Kirsten Andersdatter, f. 1784 i Bode, Ørsted sogn, Rougsø hrd., g. 1814 i Vivild Kirke, d. 1867 på Hedegård 
      Mark.

42. Rasmus Sørensen Gissel, f. 1802 i Glæsborg, d. 1849 på Laen mark, Glæsborg sogn, g. 1827 i Glæsborg Kirke
      med

43. Maren Marie Christophersdatter Riis, f. 1806 i Tvedhusene, Glæsborg sogn, d. 1865 på Laen Mark.

44. Simon Jensen, f. 1783 i Folby sogn, Sabro hrd., Århus amt, d. 1851 i Hummeluhr, Lading sogn, Sabro hrd., g.
      1815 i Lading Kirke med

45. Kirsten Pedersdatter, f. 1786 i Lading sogn, d. 1869 i Sall, Houlbjerg herred, Viborg amt, beg. i Lading.

46. Peder Olesen, f. 1804 i Norring, Folby sogn, d. 1851 i Hummeluhr, Lading sogn, g. 1829 i Foldby Kirke med 

47. Ane Marie Pedersdatter, f. 1798 i Fajstrup, Lading sogn, d. 1860 på ”Norring Højvang”, Foldby sogn.

48. Jens Christian Jørgensen Morten, f. 1826 i Homå, d. 1893 på Fladstrup Mark, Lyngby sogn, Sønder Djurs hrd., 
      g. 1854 i Lyngby Kirke med  

49. Petrine Nielsdatter, f. 1833 i Fladstrup, Lyngby sogn, d. 1911 i Sønder Homå, Homå sogn.

50. Rasmus Nielsen, 1825 i Diernæs sogn, Salling hrd., Svendborg amt, d. 1901 i Aborre Teglværk, g. 1853 i Allesø
      Kirke, Lund hrd., Odense amt med

51. Gjertrud Marie Henriksen, f. 1826 i Allesø Sogn, d. 1896 i Aborre Teglværk.

52. Christen Sørensen (Hougaard), f. 1820 på Ørsted Mark, Ørsted sogn, Rougsø hrd., d. 1910 i Nimtofte, g. 1855 i
      Essenbæk Kirke, Sønderhald hrd. med 

53. Severine Frandsdatter, f. 1825 i Drastrup, Essenbæk sogn, d. 1901 på "Battrupholt", Nimtofte sogn.

54. Anders Jacobsen, f. 1828 i Skæring, Egå sogn, Øster Lisbjerg hrd., Århus amt, d. 1900 i Nimtofte, g. 1854 i 
      Hjortshøj kirke, Øster Lisbjerg hrd., Århus amt med 

55. Anne Marie Kirstine Brøgger, f. 1832 i Ålsrode, Ålsø sogn, d. 1898 i Nimtofte.

56. Niels Sørensen (Balle), f. 1818 i Gjesing, d. 1898 på Tøjstrup Mark, Vejlby sogn, Sønderhald hrd., g. 1845 i
      Vejlby Kirke med

57. Anne Christine Rasmusdatter (Grann), f. 1818 i Tøjstrup, d. 1893 på Tøjstrup Mark. 

58. Jørgen Peter Andersen, f. 1821 i Attrup, Koed sogn, d. 1893 i Attrup, g. 1854 i Koed Kirke med

59. Ane Marie Christensen, f. 1834 i Koed, d. 1890 i Attrup.

60. Thomas Nielsen, f. 1839 i Sall by og sogn, Houlbjerg hrd., Viborg amt, d. 1874 i Lined, Gødvad sogn, g. 1868 i
      Gødvad Kirke med

61. Ane Kirstine Jensen, f. 1842 i Nedre Fløjstrup, Beder sogn, Ning hrd., Århus amt, d. 1882 i Gødvad.

62. Carl Christian Unnerup, f. 1842 i Sct. Mortens sogn, Randers, d. 1927 i Virring, g. 1870 i Virring Kirke med

63. Mette Kirstine Pedersen, f. 1851 i Virring, d. 1924 i Virring.


3tipoldeforældre:

64. Peder Nielsen Michelmand, f. 1717 i Voldby, Nørre Djurs hrd., d. 1768 i Voldby, g. 3. gang 1756 i Voldby Kirke
      med

65. Birgitte Eskildsdatter (Hviid), f. 1733 i Sangstrup, Voldby sogn, d. 1800 i Voldby.

66. Balthazar Madsen (Thun), f. omk. 1739 i Rimsø sogn, d. 1796 i Emmelev, Rimsø sogn, g. 2. gang 1781 i 
      Hemmed Kirke, Nørre Djurs hrd. med

67. Birthe Pedersdatter (Godsk), f. 1756 i Hemmed sogn, d. 1825 i Ålsø.

68. Rasmus Jepsen, f. omk. 1740, d. 1810 i Kolind, g. med

69. Maren Friderichsdatter, d. 1817 i Kolind.

70. Jens Rasmussen Skriver, f. 1753 i Høbjerg, Ålsø sogn, d. 1822 i Ålsrode, Ålsø sogn, g. 1. gang 1781 i Ålsø Kirke
      med

71. Ane Kirstine Christensdatter, f. omk. 1753, d. 1813 i Ålsrode.

72. Bonde Carlsson, f. 1756 i Tving socken, d. 1827 i Tving socken, g. 1785 i Tving Kirke med

73. Botil Pehrsdotter, f. 1758 i Tving socken.

74. Peter Hjarne (Jönsson), f. 1769 i Tving socken, g. 1792 i Tving kirke med 

75. Sigrid Pärsdotter, f. 1758 i Tving socken.

76. Gabriel Jönsson (Hork), f. 1758 i Backaryd socken, d. 1820 i Horkorneryds torp, Södra Sandsjö socken, g. 1782 
      i Linneryd kirke, Småland län med

77. Elin Håkansdotter, f. 1797 i Böket Mellangård, Södra Sandsjö socken, d. 1870 i Östratorp, Genesmåla, Södra
      Sandsjö socken.

78. Johan Petersson, f. 1773 i Dångebo, Södra Sandsjö socken, d. 1844 i Tattamåla Lillegård, Södra Sandsjö socken,
      g. 1792 i Södra Sandsjö Kirke med 

79. Ingrid Svensdotter, f. 1766 i Genesmåla, Södra Sandsjö socken, d. 1855 i Tattamåla Lillegård.

84. Søren Rasmussen Gissel, f. 1775 i Glæsborg, d. 1811 i Glæsborg, g. 1801 i Glæsborg kirke med

85. Anna Marie Rasmusdatter Fog, f. 1781 i Glæsborg, d. 1868 i Laen, Glæsborg sogn.

86. Christoffer Jacobsen Riis, f. 1764 i Tranhusene, Glæsborg sogn, d. 1826 Tvedhusene, Glæsborg sogn, g. 1. gang
      1799 i Glæsborg Kirke med

87. Inger Rasmusdatter Gissel, f. 1777 i Glæsborg, d. 1816 i Tvedhusene.

88. Jens Simonsen, f. 1736 i Foldby, Sabro hrd., d. 1795 i Folby, g. 1764 i Voldby Kirke med 
     
89. Margrethe Thomasdatter, f. 1743 i Tinning, Foldby sogn, d. 1814 i Foldby.

90. Peder Nielsen, f. omk. 1750 i Nørre Vissing, Veng sogn, Hjermslev hrd., Skanderborg amt, d. 1839 i Skjoldelev,
      Lading sogn, g. med 

91. Ane Christensdatter, d. 1831 i Skjoldelev.

92. Ole Christensen Wæsmand, f. 1774 i Norring, Foldby sogn, d. 1832 i Norring, g. 1800 i Fårup kirke, Sabro hrd.
      med 

93. Ane Johanne Sørensdatter, f. 1778 i Mundelstrup, Fårup sogn, d. 1846 i Norring.

94. Peder Pedersen, f. 1756 i Lading, g. 1795 i Lading Kirke med

95. Ane Christensdatter, f. 1772 i Fajstrup, Lading sogn.

96. Jørgen Rasmussen Morten, f. omk. 1765, d. 1829 i Homå, g. 2. gang 1812 i Homå Kirke med

97. Mette Kjerstine Jensdatter Kock, f. omk. 1790 i Homå, d. 1850 i Homå.

98. Niels Pedersen Baltzer, f. 1795 i Karlby, Nørre Djurs hrd., d. 1872 i Homå, g. 1830 i Gjerrild Kirke, Nørre Djurs
      hrd. med

99. Ane Magrethe Jensdatter, f. 1792 i Hammelev, Nørre Djurs hrd., d. 1872 i Homå.

100. Niels Rasmussen, f. 1789 i Katterød, Diernæs sogn, Salling hrd., Svendborg amt, g. 1813 i Diernæs Kirke med

101. Johanne Hansdatter (Hvid), f. omk. 1785 i Diernæs sogn, d. 1856 i Diernæs sogn.

102. Henrik Hansen, g. med 

103. Bodil Rasmussen.

104. Søren Christensen Hougaard, f. omk. 1787, d. 1880 på ”Battrupholt”, Nimtofte sogn, g. 1820 i Ørsted Kirke
        med

105. Else Jensdatter, f. 1790 i Voer sogn, d. 1868 på ”Battrupholt”.

106. Frantz Laursen, f. 1783 i Drastrup, Essenbæk sogn, d. 1841 i Drastrup, g. 2. gang 1820 i Essenbæk Kirke med

107. Karen Sørensdatter, f. 1793 i Drastrup, d. 1887 Essenbæk.

108. Jacob Sørensen Rosborg, f. omk. 1776 i Grundfør, Vester Lisbjerg hrd., Århus amt, d. 1846 Skæring, Egå sogn,
        g. 1827 i Egå Kirke med

109. Bodil Andersdatter, f. 1790 i Skæring, Egå sogn.

110. Jørgen Nielsen Brøgger, f. 1795 i Skarresø, Øster Lisbjerg hrd., d. 1853 Ålsrode, Ålsø sogn, g. 1822 i Todbjerg
        Kirke med

111. Karen Elisabeth Christensdatter, f. 1800 i Pederstrup Smedje, Nødager sogn, d. 1837 i Ålsrode Skole.

112. Søren Rasmussen Balle, f. 1772 i Gjesing, d. 1853 i Gjesing, g. 1804 i Auning Kirke, Sønderhald hrd. med 

113. Inger Marie Nielsdatter, f. 1776 i Tårup, Auning sogn, d. 1855 i Gjesing.

114. Rasmus Laursen, f. 1775 i Tøjstrup, Vejlby sogn, d. 1824 i Tøjstrup, g. 1810 i Nørager Kirke, Sønderhald hrd.
        med 

115. Kirstine Marie Andersdatter Grand, f. 1787 på ”Ny Mølle”, Nørager sogn, d. 1845 i Tøjstrup.

116. Anders Stisen Jørgensen, f. 1779 i Rygårde, Nørager sogn, d. 1836 i Attrup, Koed sogn, g. 1812 i Nørager Kirke
        med

117. Anne Cathrine Abrahamsdatter, f. 1783 i Lystrup, Vivild sogn, Sønderhald hrd., d. 1861 i Attrup.

118. Christen Rasmussen, f. 1802 på ”Ballegaard”, Skarresø sogn, d. 1864 i Koed, g. 1831 Tøstrup Kirke med

119. Kirsten Marie Sørensdatter, f. 1799 i Tøstrup, d. 1886 i Astrup, Skarresø sogn.

120. Niels Nielsen (Bøstrup), f. omk. 1804 i Gødvad sogn, g. 1836 i Sall kirke, Houlbjerg hrd. med

121. Else Marie Danielsdatter, f. 1808 i Tandskov, Serup sogn, Hids hrd., Viborg amt.

122. Jens Zakariasen, f. omk. 1808 i Beder sogn, Ning hrd., Århus amt, g. 1828 i beder Kirke med

123. Ane Marie Michelsdatter, f. omk. 1800 i Malling sogn, Ning hrd.

124. Rasmus Jensen (Unnerup), f. omk. 1806.

125. Karen Marie Andersen.

126. Peder Sørensen Hellig, f. omk. 1808 i Virring, d. 1872 i Virring, g. 1842 i Lime Kirke, Sønderhald hrd. med

127. Bodil Pedersdatter, f. 1816 i Lime, d. 1874 i Virring.


4tipoldeforældre:

128. Niels Pedersen Mikkelmand, f. omk. 1685, d. 1758 i Voldby, g. 2. gang 1717 i Voldby Kirke med

129. Anne Pedersdatter (Sudder). 

130. Eskild Rasmussen Hviid, g. 3. gang 1723 enten i Voldby eller Karlby Kirke med

131. Anne Sørensdatter, f. omk. 1696, d. 1766 i Sangstrup, Voldby sogn.

134. Peder Rasmussen Godske, f. 1722 i Voldby, d. 1799 i Hemmed sogn, g. 1746 Voldby Kirke med 

135. Kirsten Pedersdatter (Busk), f. 1727 i Voldby.

140. Rasmus Jensen Skriver, f. 1719 Ålsrode, Ålsø sogn, d. 1760 i Høbjerg, Ålsø sogn, g. 1752 i Ålsø Kirke med

141. Sophie Rasmusdatter Molboe, f. 1723 i Ålsrode, d. 1760 i Høbjerg. 

168. Rasmus Sørensen Gissel, f. 1735 i Glæsborg, d. 1795 i Glæsborg, g. 1774 i Glæsborg Kirke med

169. Maren Jensdatter (Mau), f. 1747 i Glæsborg sogn, d. 1815 i Glæsborg.

170. Rasmus Nielsen Fog, f. 1754 i Glæsborg sogn, d. 1821 i Glæsborg, g. 1779 Glæsborg Kirke med

171. Ane Sørensdatter (Gissel), f. omk. 1747 i Glæsborg sogn, d. 1820 i Glæsborg.

172. Jacob Marcussen Riis, f. omk. 1728, d. 1776 i Tranhusene, Glæsborg sogn, g. med

173. Maren Marie Christophersdatter.

174. Samme som 168.

175. samme som 169.

176. Simon Jensen, d. 1773 i Voldby, Gjern hrd., Skanderborg amt, g. med

177. Kirsten Jensdatter, d. 1784 i Voldby, Gjern hrd.

184. Christen Pedersen, g. med

185. Elisabeth Jensdatter. 

186. Jens Møller.

190. Christen Jensen, f. omk. 1733, d. 1773 i Fajstrup, Lading sogn, g. 1770 i Lading Kirke, med

191. Anne Rasmusdatter, d. 1890 i Fajstrup, Lading sogn.

194. Jens Rasmussen Koch.

196. Peder Sørensen Baltzer, f. omk. 1747, d. 1832 i Karlby, g. 2. gang 1791 i Karlby Kirke med

197. Birthe Sørensdatter Bager, f. 1768 i Karlby, d. 1796 i Karlby.

198. Jens Baltzer, g. med

199. Kiersten Jacovsdatter.

210. Jens Andersen, f. omk. 1757, g. med

211. Birthe Nielsdatter, f. omk. 1759.

212. Laurs Frantzen, f. 1747 i Drastrup, Essenbæk sogn, d. omk. 1802 i Drastrup, g. 1776 i Assentoft med

213. Anne Pedersdatter, f. omk.1748, d. omk. 1821.

214. Søren Jensen (Degn), f. omk. 1748, g. 2. gang med

215. Mette Knudsdatter, f. omk. 1759.

218. Anders Jensen, f. 1751 i Skæring, Egå sogn, d. 1826 i Skæring, g. 1. gang 1775 i Egå Kirke med

219. Anne Nielsdatter Kasse, f. 1752 i Hjelmager, Skødstrup sogn, Øster Lisbjerg hrd., d. 1794 i Skæring, Egå sogn.

220. Niels Andersen Brøgger, f. 1765 i Ålsø, d. 1831 i Sejling sogn, Hids hrd., Viborg amt, g. 1. gang med

221. Marie Kirstine Jørgensdatter, f. 1767 i Astrup, Skarresø sogn, d. 1814 i Sejling.

222. Christen Nielsen Smed, f. omk. 1768, d. 1832 i ”Ballebuskhuset”, Tved sogn, Mols hrd., g. 1. gang med

223. Mette Kirstine Nielsdatter, f. omk. 1769, d. 1802 i Pederstrup Smedje, Nødager sogn.

224. Rasmus Madsen (Strans), f. omk. 1730 i Strands, Vistoft sogn, Mols hrd., d. 1808 i Gjesing, g. 1759 i Gjesing
        Kirke med

225. Anne Terkildsdatter Balle, f. 1732 i Gjesing, d. 1810 i Gjesing.

226. Niels Sørensen, f. 1735 i Drammelstrup, Fausing sogn, Sønderhald hrd., d. 1804 Tårup, Auning sogn, g. 1768 i 
        Fausing Kirke med

227. Nille Nielsdatter, f. omk. 1750 i Fausing sogn, d. 1819 i Tårup.

228. Laurs Pedersen, f. 1739 i Skørring sogn, Sønderhald hrd., d. 1799 i Vejlby sogn, Sønderhald hrd., g. 1774 i 
        Vejlby Kirke med

229. Ane Cathrine Pedersdatter, f. omk. 1742.

230. Anders Jørgensen Grande, f. 1757 i Ingerslev, Holbæk sogn, Rougsø hrd., d. 1839 i "Undpenggaard", Vivild
        sogn, g. 1785 i Nørager Kirke med

231. Anne Kirstine Andersdatter Stiesen, f. 1763 i Grenå, d. 1825 på ”Ny Mølle”, Nørager sogn.

232. Jørgen Nielsen Goltzvig, g. med

233. Karen Truesdatter (Sandberg), f. omk. 1744 i Havhuset, Vivild sogn, d. omk. 1786 i Nørager sogn.

234. Abraham Nielsen, f. 1754 i Lystrup, Vivild sogn, d. 1790 Lystrup, g. 1781 i Vivild Kirke med

235. Maren Andersdatter, f. omk. 1752, d. 1844 i Attrup, Koed sogn.

236. Rasmus Jensen, f. 1755 i Skarresø, d. 1829 på ”Ballegaard”, Skarresø sogn, g. 1793 i Koed kirke med

237. Mette Jensdatter, f. omk. 1769, d. 1829 på ”Ballegaard”.

238. Søren Pedersen, f. omk. 1773, g. med

239. Anne Marie Jensdatter.

252. Søren Sørensen Hellig, f. 1766 i Virring, d. 1816 i Virring, g. 1795 i Virring Kirke med

253. Bodil Olesdatter, f. 1771 i Kristrup sogn, Sønderhald hrd., d. 1846 Virring.

254. Peder Mortensen, f. 1783 i Lime, d. 1853 i Lime, g. 1812 enten i Lime eller Hørning Kirke, Sønderhald hrd. med 

255. Mette Andersdatter, f. 1788 i Mosekær, Hørning sogn, Sønderhald hrd., d. 1853 i Lime.


5tipoldeforældre:

268. Rasmus Godsk, f. omk. 1696 i Voldby, g. 1718 i Vold Kirke med

269. Anne Poulsdatter, f. omk. 1698 i Voldby.

270. Peder Busch, g. 1710 i Vold Kirke med

271. Kirsten Jensdatter.

280. Jens Rasmussen Skriver, f. omk. 1676, d. 1756 i Høbjerg, Ålsø sogn, g. 1717 i Ålsø Kirke med

281. Else Rasmusdatter, d. 1757 i Høbjerg.

282. Rasmus Sørensen Molboe, f. omk. 1670, d. 1746 i Ålsrode, Ålsø sogn, g. med

283. Kirsten Sørensdatter.

336. Søfren Christensen Gissel, f. 1688 i Glæsborg sogn, d. 1771 i Glæsborg, g. 2. gang 1727 i Glæsborg Kirke med 

337. Maren Rasmusdatter, d. 1748 i Glæsborg.

338. Jens Mau.

340. Niels Sørensen Fog, f. 1713 i Glæsborg, d. 1781 i Glæsborg, g. med

341. Anne Rasmusdatter, f. 1711 i Glæsborg, d. 1791 i Glæsborg.

348. Samme som 336.

349. Samme som 337.

350. Samme som 338.

352. Jens Knudsen, d. 1749 i Foldby, Sabro hrd., Århus amt, g. med

353. Mette Simonsdatter, d. 1746 i Foldby.

392. Søren Pedersen Balzher, f. omk. 1716, d. 1805 på ”Højvang”, Voldby sogn.

394. Søren Bager.

424. Frantz Kristensen.

436. Jens Andersen Rytter, f. omk. 1715, d. 1785 i Skæring, Egå sogn, g. 1. gang 1749 i Egå Kirke med

437. Maren Sørensdatter, f. 1722 i Skæring, d. 1775 i Skæring.

438. Niels Jacobsen Cassi, f. 1713 i Svinbo, Skødstrup sogn, d. 1794 i Skødstrup, g. med

439. Dorthe Rasmusdatter, f. omk. 1711, d. 1763 i Skødstrup.

440. Anders Andersen Brøgger, f. 1733 i Tolstrup, Vejlby sogn, Sønder Djurs hrd., d. 1816 i Ålsø, g. 1. gang med

441. Else Nielsdatter, f. 1738 i Ålsø, d. 1780 i Ålsø.

442. Jørgen Rasmussen (Iversen), f. 1717 i Astrup, Skarresø sogn, d. 1786 i Astrup, g. med

443. Inger Rasmusdatter, f. 1724 i Ebdrup sogn, Sønder Djurs hrd.

450. Therkild Andersen Balle, f. omk. 1696, d. 1763 i Gjesing, g. 1. gang 1729 i Gjesing Kirke med 

451. Maren Jensdatter, d. omk. 1741 i Gjesing.

452. Søren Nielsen, f. omk. 1702, d. 1766 i Fausing sogn, g. 1732 med

453. Anne Rasmusdatter, f. 1708, d. 1773 i Fausing sogn.

454. Niels Frandsen, f. omk. 1705, d. 1749 i Drammelstrup, Fausing sogn, g. 2. gang 1743 med

455. Anne Nielsdatter.

456. Peder Laursen.

460. Jørgen Sørensen Grande, f. 1723 i Ørsted sogn, d. 1815 i Ingerslev, Holbæk sogn, g. 1751 i Holbæk Kirke med

461. Kirsten Andersdatter, f. i Holbæk, d. 1821. 

462. Anders Nielsen Stiesen, f. 1721 i Ginnerup sogn, Nørre Djurs hrd., d. 1769 i Grenå, g. 1753 med

463. Maren Andersdatter Møller, f. omk. 1721, d. 1778 i Grenå.

466. True Sandberg, f. omk. 1689, d. 1794 i ”Amaliegaards Skovhus”, Hornslet sogn, Øster Lisbjerg hrd., g. 1739 i
        Vivild Kirke med

467. Anne Andersen (Westergaard), f. omk. 1717 i Vivild sogn, d. 1779 i ”Bentesholm”, Vivild sogn.

468. Niels Abrahamsen, f. 1719 i Lystrup, Vivild sogn, g. 1751 i Vivild kirke med

469. Anne Sørensdatter, f. omk. 1719.

476. Peder Rasmussen, f. omk. 1741, g. med

477. Kirsten Sørensdatter, f. omk. 1748.

504. Søren Christensen Hellig, f. 1732 i Virring, d. 1777 i Virring, g. med

505. Karen Sørensdatter, f. omk. 1732, d. 1800 i Virring.

508. Morten Frantzen, f. 1733 i Lime, d. 1815 i Lime, g. 2. gang med

509. Bodil Pedersdatter, f. omk. 1752, d. 1812 i Lime.

510. Anders Kristensen Bang, f. omk. 1748, g. med

511. Kirsten Terkildsdatter, f. omk. 1762.


6tipoldeforældre:

672. Christen Gissel, d. 1703 i Hedegård, Glæsborg sogn.

680. Søren Fog. 

696. Samme som 672.

874. Søren Sørensen Snedker, d. 1748 i Skæring, Egå sogn, g. 2. gang med

875. Karen Nielsdatter, d. 1752 Skæring.

876. Jacob Nielsen Cassi, f. 1692 i Svinbo, Skødstrup sogn, d. 1760 i Svinbo, g. med

877. Bodil Hansdatter, d. 1765 i Svinbo.

880. Anders Brøgger, f. 1701 i Tolstrup, Vejlby sogn, Sønder Djurs hrd., g. 1731 i Vejlby Kirke med 

881. Bodil Andersdatter, f. i Ålsø.

882. Niels Rasmussen Skrædder, g. 1724 i Ålsø Kirke med

883. Maren Andersdatter.

884. Rasmus Iversen, f. Astrup, Skarresø.

886. Rasmus Pedersen.  

902. Jens Rasmussen Friis, f. omk. 1664, d. 1742 i Gjesing sogn.

920. Søren Jørgensen Grande, f. omk. 1692, d. 1742 i Ørsted, g. 1723 i Estruplund Kirke, Rougsø hrd. med

921. Ane Søren Møllers datter, f. 1703 i Estruplund sogn, d. 1769 i Ørsted. 

922. Anders Madsen.

924. Niels Stiesen, f. 1688 på "Neder Slemming", Ginnerup sogn, d. 1752 i Ginnerup, g. 1717 med

925. Anne Jensdatter, f. 1696 i Ginnerup, d. 1741 i Ginnerup.

1008. Christen Helli.

Anerække

Indhold

Om anerækken

 

Den kronologiske liste over mine aner indeholder oplysninger om født, død og gift, der henholdsvis forkortes med: f. – født, d. – død, beg. – begravet, g. – gift, samt årstal og sted, hvis de kendes. De fleste af sognene ligger i Randers amt, derfor er amtet kun anført ved de sogne, der ligget i et andet amt.

 

Anerækken er endnu ikke helt udfyldt – og bliver det nok heller aldrig......, så hvor der er huller i nummerrækkefølgen, mangler jeg navnene på mine aner. Generationerne til og med mine 2tipoldeforældre er dog komplette, hvad navnene angår.

 

En persons anenummer fortæller:

 

Køn - mænd har lige numre, kvinder ulige.

 

Forældre – en persons far har det dobbelte nummer af personen selv, og moderen har faderens nummer + 1.

 

 

   Forside

   Anerække

   Slægtsnavne

   Stednavne

   Kirkegårde

   Georgsminde